Curriculum Committee

The Faculty Senate Curriculum Committee (FSCC) has dual missions - oversee new and revised curriculum at CSN and ensure curriculum is consistent with other NSHE institutions. The FSCC shall recommend the acceptance, revision, rejection, or tabling of curriculum proposals and revisions.

Meeting Schedule

Contact UsALL MEETINGS WILL BE HELD ON A FRIDAY AT 9:30 AM (unless otherwise noted).

     
     
     
     

* TBD

   
     
     
     
     
 
Committee Membership
Member School Term Length
Crystal Naegle Advanced & Applied Technologies 2019-2021
Eve Taghva Advanced & Applied Technologies 2017-2020
Sean Collett Advanced & Applied Technologies 2018-2021
Kevin Mitchell Arts & Letters 2018-2021
Sergio Guzman Arts & Letters 2018-2021
Kathy Baker Arts & Letters 2018-2021
Dustin Shaffer Arts & Letters 2018-2021
Rita Hayes Business, Hospitality & Public Services 2017-2020
Maria Schellhase Business, Hospitality & Public Services 2017-2020
Joe Gormley Business, Hospitality & Public Services 2019-2022
Smita Rao Business, Hospitality & Public Services 2019-2022
Mark Rauls Education, Behavioral & Social Sciences 2018-2021
Dale Warby Education, Behavioral & Social Sciences 2018-2021
Will Wilreker Education, Behavioral & Social Sciences 2018-2021
Gail Lupica Health Sciences 2019-2022
Heidi Schneiter Health Sciences 2019-2022
Susan Hovey Health Sciences 2018-2021
Sonja Burd - Chair Science & Mathematics 2017-2020
Marion Hammond Science & Mathematics 2017-2020
Philip Koch Science & Mathematics 2018-2021
Constance Shaw Advisor - Engelstad School of Health Sciences 2017-2020
Rosemary Hall Counseling 2017-2020
Kim Booth (Ex-Officio) Registrar  
Rick Marks (Ex-Officio) Director, Office of Curriculum & Scheduling  
Sharon Peterson (Ex-Officio) Director, Office of Assessment  
Ryan Robb (Ex-officio) Articulation  
Caprice Roberson (Ex-officio) Library  
School Curriculum Advisory Committee
  Advanced & Applied Tech       EBSS  
NAME DEPARTMENT TERM   NAME DEPARTMENT TERM
Crystal Naegle Applied Tech 2019-2022   Mark Rauls Social Science 2018-2021
Eve Taghva CIT 2017-2020   Dale Warby Education 2018-2021
Sean Collett Media Tech 2018-2021   Will Wilreker Human Behavior 2018-2021
optional seat Applied Tech     optional seat Social Science  
optional seat CIT     optional seat Education  
optional seat Media Tech     optional seat Human Behavior  
Mike Spangler Dean     Charles Okeke Dean  
Mark Haag Counselor     Gabe Rodriguez Counselor  
Laura Degonia Admin Asst ex-officio   Terresa Mettler Admin Asst ex-officio
Kim Booth Registrar ex-officio   Kim Booth Registrar ex-officio
Caprice Roberson Library ex-officio   Caprice Roberson Library ex-officio
Shari Peterson Assessment ex-officio   Shari Peterson Assessment ex-officio
Rick Marks Curriculum & Scheduling ex-officio   Rick Marks Curriculum & Scheduling ex-officio
Ryan Robb Articulation ex-officio   Ryan Robb Articulation ex-officio
             
  Arts & Letters       Health Sciences  
Kevin Mitchell Communications 2018-2021   Gail Lupica Nursing 2019-2022
Sergio Guzman World Languages 2018-2021   Heidi Schneiter Dental, Diag Eval & Rehab Svcs 2019-2022
Kathy Baker English 2018-2021   Susan Hovey Health Related Professions 2018-2021
Dustin Shaffer Fine Arts 2018-2021   optional seat Nursing  
optional seat Communication     optional seat Dental, Diag Eval & Rehab Svcs  
optional seat World Languages     optional seat Health Related Professions  
optional seat English     Janice Glasper Interim Dean ex-officio
optional seat Fine Arts     Connie Shaw Counselor ex-officio
  Interim Dean ex-officio   Jo Casselman Admin Asst ex-officio
Carl-Jon Chun Admin Asst ex-officio   Kim Booth Registrar ex-officio
Kim Booth Registrar ex-officio   Caprice Roberson Library ex-officio
Caprice Roberson Library ex-officio   Shari Peterson Assessment ex-officio
Shari Peterson Assessment ex-officio   Rick Marks Curriculum & Scheduling ex-officio
Rick Marks Curriculum & Scheduling ex-officio   Ryan Robb Articulation ex-officio
Ryan Robb Articulation ex-officio        
             
  BHPS       Science & Mathematics  
Rita Hayes Public Safety & Human Svcs 2017-2020   Marion Hammond Physical Science 2017-2020
Maria Schellhase Business Administration 2017-2020   Sonja Burd Biology 2017-2020
  Hospitality Management     Philip Koch Mathematics 2018-2021
  Acctg, Finance & COT     John Keller Physical Sciences 2019-2022
optional seat Public Safety & Human Svcs     Earl Yoon Biology 2019-2022
optional seat Business Administration     Joseph Borromeo Mathematics 2019-2022
Joe Gormley Hospitality Management 2019-2022   Doug Sims Dean ex-officio
Smita Rao Acctg, Finance & COT 2019-2022   Debbie Mzhickteno Counselor ex-officio
Marcus Johnson Dean ex-officio   Valerie White-Perry Admin Asst ex-officio
Valerie Conner Counselor ex-officio   Kim Booth Registrar ex-officio
Cecilia Gonzalez Admin Asst ex-officio   Caprice Roberson Library ex-officio
Kim Booth Registrar ex-officio   Shari Peterson Assessment ex-officio
Caprice Roberson Library ex-officio   Rick Marks Curriculum & Scheduling ex-officio
Shari Peterson Assessment ex-officio   Ryan Robb Articulation ex-officio
Rick Marks Curriculum & Scheduling ex-officio        
Ryan Robb Articulation ex-officio